Tell el-Farcha - Tell el-Farcha

M. Chłodnicki, K. M. Ciałowicz

Badania w Tell el-Farcha w sezonie 2015

Kom Wschodni
W trakcie tegorocznych badań koncentrowano się przede wszystkim na arach położonych we wschodniej części wykopu. Ze względu na odkrycie w poprzednim roku zarysów dużej struktury z cegły suszonej niezbędne było kolejne poszerzenie wykopu na wschód o 0,75 ara. W tym rejonie, pod koniec wykopalisk, osiągnięto poziom z ubiegłego roku i stwierdzono kontynuowanie się wspomnianej struktury.
W trakcie eksploracji arów badanych w poprzednim sezonie odkryto 13 grobów. Dziewięć z nich to pozbawione wyposażenia groby, z bardzo źle zachowanymi szczątkami ludzkimi. Zmarłych składano w pozycji skurczonej z głowami na północ. Niektóre z tych grobów (np. nr 128; Fig. 1) są umieszczone między cegłami dużej konstrukcji, określanej jako obiekt nr ES133. Być może należy je traktować jako groby towarzyszące. Hipotezę wzmacnia odkrycie na południu od wspomnianego obiektu (Fig. 2–3) dwóch naczyń leżących jedno za drugim w zwartym układzie, mniej więcej w układzie N-S. Pierwsze z nich to smukły dzban, drugim jest dekorowana liniami rytymi i wyciętymi trójkątami na bokach podstawka. Tego typu podstawki znane są zarówno ze znalezisk jak i przedstawień i zawsze powiązane są z obiektami o charakterze kultowo-ceremonialnym.

Fig. 1.

Fig. 2.

Fig. 3.

Cztery pozostałe groby, z podobnie ułożonymi zmarłymi, miały bogatsze wyposażenie. Szczególnie interesująca była wzajemna relacja grobów nr 126 i 130 (Fig. 4). Pierwszy z nich datowany na schyłek I i początek II dynastii, został wbudowany w nadbudowę małej mastaby  z fazy Nagada IIIB. Zmarły mężczyzna z grobu 126 wyposażony został w 11 glinianych i 12 kamiennych naczyń (Fig. 5). W grobie 130 (Fig. 6) złożono razem z kobietą 3 kamienne i 17 glinianych naczyń, paletę kosmetyczną i naszyjnik z 140 paciorków (139 z karneolu, 1 z lapis-lazuli). Komora grobowa została wkopana w grubą warstwę zgliszcz, pokrywających konstrukcje z okresu Nagada IID/IIIA1, i posadowiona na murze datowanym na ten czas (Fig. 7). Wspomniana warstwa zniszczenia, odsłonięta w niektórych profilach (Fig. 8), potwierdza postawioną wcześniej hipotezę o gwałtownych wydarzeniach, kończących pierwszą fazę osadnictwa nagadyjskiego. Wydarzenia te objęły swoim zasięgiem całe stanowisko, czego dowodzą podobne warstwy destrukcji odkryte w tym roku na Komie Zachodnim (por. niżej).

Fig. 4.

Fig. 5.

Fig. 6.

Fig. 7.

Fig. 8.

Kom Centralny
W 2015 roku kontynuowano prace wokół dwóch dużych budowli zlokalizowanych po zachodniej stronie komu już  w 2012 r. Pierwsza z nich to prostokątny budynek, o murach dochodzących do 1,8 m grubości interpretowany jako centralny magazyn powiązany z rezydencja nagadyjską na Komie Zachodnim (Fig. 9). W bieżącym roku eksplorowano starszą fazę budowli datowaną na okres Nagada IIIA1 (Fig. 10). Dokonano również częściowej rozbiórki murów aby odsłonić plan znajdującej się poniżej tzw. „rezydencji dolnoegipskiej”. Udało się dotrzeć do korony murów z cegły mułowej tej starszej budowli a także odkryto pierwsze ślady konstrukcji drewnianych związanych z kulturą dolnoegipską (Fig. 11).
Drugim badanym budynkiem była okrągła budowla o średnicy 11 metrów i murach z cegły mułowej dwumetrowej grubości wzniesiona w połowie I dynastii. Budowla ta została rozebrana w całości (Fig. 12), a pod nią ukazał się zarys kolejnego budynku, tym razem prostokątnego o dużych rozmiarach i również bardzo grubych murach (Fig. 13).

Fig. 9.

Fig. 10.

Fig. 11.

Fig. 12.

Fig. 13.

Kom Zachodni
W ostatnim sezonie badania w tej części stanowiska koncentrowały się na warstwach datowanych na okres Nagada IID–IIIA1. Odsłonięto m.in. wyraźne, dobrze widoczne w profilach (Fig. 14), warstwy zniszczeń, datowane na Nagada IIIA1. Szczególnie dużo uwagi poświęcono eksploracji odkrytego w poprzednich sezonach browaru. Założony został profil krzyżowy (Fig. 15) i eksplorowano dwie ćwiartki, określane umownie północno-zachodnią i południowo-wschodnią. W trakcie badań okazało się, że browar miał co najmniej 3 fazy  przebudowy, związanej zapewne z koniecznością zastępowania starszych, zniszczonych konstrukcji przez nowe instalacje (Fig. 16). W jednym z gniazd związanych z najmłodszym okresem użytkowania odkryto dolny fragment kadzi (Fig. 17–18). Tego typu kadzie były odkrywane już wcześniej zarówno w eksplorowanym obecnie browarze (2) jak i w konstrukcjach przebadanych wcześniej.

Fig. 14.

Fig. 15.

Fig. 16.

Fig. 17.