Deir al-Surian - Deir al-Surian

Deir al-Surian — badania kościoła klasztornego
Pierwszy sezon – wiosna 2016

Dobrochna Zielińska, Karel Innemée

Od tego roku ruszył nowy projekt badawczy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Lejdzie „Przekrój przez wieki: kościół pw. Panny Marii w Deir -al Surian - zintegrowana analiza architektury, malarstwa i inskrypcji”, finansowany z grantu NCN (2015/18/M/HS3/00621).
Celem projektu jest interdyscyplinarna rekonstrukcja i analiza poszczególnych faz aranżacji i dekoracji kościoła pw. Panny Marii w Klasztorze Syryjczyków (Deir al-Surian) w Wadi al-Natrun (zachodnie obrzeża delty Nilu) w Egipcie. Klasztor ten, założony w VI wieku, należy do najstarszych nadal funkcjonujących klasztorów w Egipcie.
Kościół klasztorny pw. Panny Marii został wzniesiony w połowie VII wieku. Odkrycia ostatnich lat udowodniły, że jest on wyjątkowym świadectwem bogactwa historii egipskiego monastycyzmu. Budynek kościoła wielokrotnie przebudowywano, czemu towarzyszyły częściowe lub całościowe zmiany dekoracji wnętrza. Przekształcenia te były wynikiem zmian w użytkowaniu wnętrza, spowodowanych wymogami liturgii. Wszelkie te przebudowy, wraz ze zmianami wystroju malarskiego, stanowią cenne źródło informacji na temat związków pomiędzy liturgią, architekturą i malarstwem ściennym. Dzięki rozpoczętym w latach dziewięćdziesiątych XX wieku badaniom Uniwersytetu w Lejdzie rozpoznane zostały wstępnie poszczególne fazy dekoracji wnętrza. Do najważniejszych malowideł zdobiących ściany kościoła należą te powstałe w IX wieku. Zarówno ich styl, jak i ikonografia wskazują, że są one owocem przebywania w tym czasie w klasztorze społeczności syryjskiej (stąd też pochodzi nazwa klasztoru).
Pierwsze sezony nowego projektu skupiać się będą głównie na odsłonięciu całej dekoracji malarskiej spod warstwy osiemnastowiecznego niedekorowanego tynku oraz trójwymiarowej dokumentacji kościoła i jego otoczenia. Oprócz zespołu konserwatorów, w projekcie udział biorą: kierownicy: dr Karel Innemée, Leiden University i dr Dobrochna Zielińska (Instytut Archeologii UW) – opracowanie architektury i dekoracji malarskiej, dr Grzegorz Ochała (Instytut Archeologii UW) – opracowanie inskrypcji greckich i koptyjskich, prof. dr Lucas Van Rompay, Duke University, Durham, NC (USA) – opracowanie inskrypcji syriackich, prof. dr Johannes den Heijer: Catholic University Leuven – opracowanie inskrypcji arabskich, dr Heinzgerd Brakmann, Universität Bonn – analiza zależności pomiędzy liturgią, architekturą, dekoracją malarską i inskrypcjami.
W tym sezonie kontynuowane jest odsłanianie malowideł we wschodniej części nawy południowej, obok ostatnio odsłoniętego centoafu Makarego, syryjskiego przeora Klasztoru Syryjczyków z roku 889 n.e., który potwierdza bliskie związki ze wspólnotami w Tikrit (współczesny Irak) [Innemée, Ochała, Van Rompay 2015 http://www.bethmardutho.org/index.php/hugoye/volume-index/631.html]

1. Cenotaf przeora Makarego

2. Kalsztor Syryjczyków

3. Kościól pw. Najświętszej Marii Panny