Saqqara 2018 – prace archeologiczne

Program kampanii 2018 był kontynuacją wcześniej prowadzonych badań i skupiał się na zachodnim odcinku Suchej Fosy. Prace wykopaliskowe prowadzono na dwóch obszarach:

– wzdłuż wschodniego brzegu Suchej Fosy, na południe od Korytarza 1 (w kwadratach 2010 i 2110);

– na południe od grobowca Merefnebefa, w kwadratach 2106 i 2206.

Na obu obszarach stwierdzono kontynuację Górnej Nekropoli; w czasie kampanii zbadano 36 pochówków; wśród nich na szczególną uwagę zasługuje pochówek nr 732 w drewnianej trumnie ozdobionej m.in. przedstawieniami dwóch leżących Anubisów w nietypowym niebieskim kolorze.

Odsłonięty w kwadratach 2010 i 2011 dalszy odcinek brzegu Suchej Fosy przebiega dokladnie w linii prostej, równoległej do muru kompleksu Neczericheta, co potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia dotyczące jej formy. Wygląd skały w odsłoniętej części pozwala oczekiwać w tym miejscu kolejnej wykutej w skale struktury, analogicznej do Korytarza 1 i 2, najprawdopodobnie będącej elementem założenia grobowego króla Neczericheta. Jej dokładniejsze zbadanie nie było możliwe w bieżącej kampanii ze względu na dwa wielkie (ok. 25 i 40 ton) fragmenty skały, ktore oderwały się od brzegu fosy po Starym Państwie a przed Okresem Poźnym. Ich usunięcie, co umożliwi kontynuację prac, jest zaplanowane na kampanię 2019.

Bezpośrednio na południe od grobowca Merefnebefa, odkrytego w 1997 roku, odsłonięto zarys zagłębionego w skale dziedzińca poprzedzającego fasady dwoch skalnych kaplic (nr 33 i 34), o nadprożach ozdobionych inskrypcjami hieroglificznymi w reliefie wgłębnym. Ze względu na skrócenie kampanii wymuszone przez opóźnienie w przyznawaniu zezwoleń przez urzędy egipskie, nie podjęt eksploracji samych kaplic, a jedynie, po inspekcji konserwatorskiej, zabezpieczono odsłonięte partie ich fasad. Kontynuacja badań jest zaplanowana na kampanię 2019.

Równocześnie z pracami wykopaliskowymi prowadzone były prace konserwatorskie i dokumentacyjne, a także badania ceramologiczne i antropologiczne.